כתיבת עבודה סמינריונית

תהליך כתיבת עבודה סמינריונית הוא תהליך ארוך שיכול לקחת לסטודנט מספר חודשים. במהלך אותם חודשים הסטודנט צריך להשקיע את כל כולו כדי לצלוח את המטלה ולקבל ציון סופי גבוה. לעבודה סמינריונית יש משקל חשוב בשקלול הממוצע הסופי. מכיוון שמדובר על מטלה כל כך קריטית שיכולה להשפיע על מקומות העבודה אליהם תבחנו בעתיד, סטודנטים רבים נכנסים ללחץ מיותר. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לצלוח את המטלה בצורה הטובה ביותר.

מהי עבודה סמינריונית?

חלק מהסטודנטים יראו בעבודה סמינריונית עבודה מרתקת ומעשירה, חלק אחר יראה בזה מעין אסון. נסביר, עבודה סמינריונית דורשת הרבה, היא בדרך כלל מופיעה בשנה ג' בלימודים אקדמיים. במהלך הקורסים שאתם לומדים בתואר תכירו תיאוריות שונות, תלמדו מושגים חדשים, תופעות, תקראו מחקרים אקדמיים, ניתוח נתונים ותפתחו מיומנויות רבות. התפקיד של עבודה סמינריונית היא לסכם את כל מה שלמדתם על פי כללי הכתיבה האקדמיים המקובלים. קיימים שני סוגים עיקריים של עבודות סמינריון: עבודה עיונית, עבודה אמפירית ועבודה עיונית. עבודה עיונית היא תיאורטית ובה נדון על נושא לבחירתכם או לבחירת המרצה באמצעות ניתוח ספרות מחקרית, הקלטות, מסמכים, עדויות ועוד. עבודה אמפירית היא עבודה סביב תופעה כלשהי, יש שני סוגים של עבודות אמפיריות, האחת היא כאשר יש מעורבות בתהליך של התופעה והשני הוא כאשר אין התערבות של החוקר. המחקר נעשה באמצעות איסוף נתונים, חקר נתונים, כלים סטטיסטיים ועוד כלים שלמדתם במהלך הקורס.

משך זמן כתיבת עבודה סמינריונית נע בין מספר שבועות ועד למספר חודשים, תלוי בנושא בו בחרתם, בקורס עצמו, במרצה ובדרישות של האקדמיה. עם זאת, כל עבודת סמינריון חייבת להיות כתובה לפי כללי המוסד האקדמי בו אתם נמצאים. הכללים משתנים והם בדרישה של שמירה על נושא המאמר, פסקאות קבועות, מעבר לוגי בין פסקאות, כותרות, ראשי פרקים, גודל הכתב, גופן (David לרוב) ועוד. 

שלבי כתיבת עבודה סמינריונית:

  1. בחירת נושא – בחירת נושא (שאלת מחקר) הוא השלב הראשון, אבל ממש לא הפשוט ביותר. חשוב לבחור בתחום בו יש לכם ידע או רצון ללמוד עליו, רצון לשנות, רצון לחקור. ללא זיקה כלשהי לתחום עליו תכתבו את העבודה הדרך תהיה מייגעת.
  2. איסוף נתונים – לאחר בחירת הנושא בו תעסקו, יהיה עליכם כעת לאסוף נתונים לגבי אותו תחום. תוכלו למצוא עבודות אקדמיות בנושא הזה, מחקרים, הקלטות, דיונים, הרצאות, ספרים ועוד. חשוב לאסוף את כל הנתונים האפשריים ולאחר מכן להתחיל לקשר אותם לנושאי הכתיבה שלכם. ברגע בו כל חומר שתקראו יהיו מקושר לנושא בעבודה שלכם יהיה לכם הרבה יותר קל להתחיל במלאכת הכתיבה. 
  3. כתיבה – כעת לאחר שיש לכם את כל הנתונים הנדרשים לכתיבה, חלקו את העבודה לראשי פרקים והתחילו במלאכת הכתיבה רק לאחר שאתם מכירים את כל כללי כתיבת עבודה סמינריונית בהתאם למוסד האקדמי בו אתם לומדים.
  4. סיכום וביבליוגרפיה – כעת יהיה עליכם לסכם, להוסיף מסקנות מכל הנלמד ולאחר מכן צרפו ביבליוגרפיה – מהיכן הגיעו כל מקורות המידע.

טיפים לכתיבת העבודה

  1. ניהול זמן – אחד הכלים החשובים ביותר הוא ניהול זמן. ברגע בו יש לכם לוח זמנים מדויק לגבי כל אחת מהמטלות שלכם, ברגע שאתם יודעים בדיוק מה אתם צריכים לעשות היום כדי להתקדם במטלה ככה תוכלו לעבור את שלבי העבודה בצורה נכונה. 
  2. תכנון – תכננו את התהליך לפיו אתם כותבים את העבודה. תכנון מקדים יכול לסייע לכם במציאות "לקויות" בהמשך התהליך. ללא תכנון תוכלו למצוא את עצמכם כותבים ומוחקים פעם אחר פעם.
  3. סיוע מקצועי-  יש דרכים שונות לקבלת סיוע מקצועי, החל מהמלצה של חבר ומשוב, מורה פרטי ועד לסיוע מקצועי וליווי בכתיבת עבודות אקדמיות. היתרון של סיוע בכתיבת עבודות אקדמיות על ידי חברה חיצונית היא שאתם יכולים להסיר מכם לחץ רב. סטודנטים רבים מתקשים בביצוע המטלות השונות עקב חוסר זמן, קשיי למידה, קשיי שפה ועוד. המטרה של אותה חברה היא שבאמצעות צוות מקצועי ובעל ניסיון תוכלו לכתוב את העבודה הסמינריונית. המעורבות של החברה משתנה בהתאם לבחירה שלכם, היא יכולה להיות מלאה או חלקית. סיוע מקצועי בכתיבת עבודות סמינריונית גם מעשיר את הידע שלכם בתהליך הכתיבה וגם מפחית מכם לחץ אדיר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
חייגו כעת לשיחת ייעוץ

צרו קשר

© כל הזכויות שמורות לפקולטה

דילוג לתוכן