באילו תחומים עוסקת עבודה אקדמית במשפטים?

חיפוש מקורות מידע

עבודה אקדמית במשפטים עוסקת בתחום הנבחר על ידי הסטודנט. העבודה נכתבת סביב שאלת מחקר מרכזית, אך בפרק סקירת הספרות וגם בפרקי הדיון, הממצאים והסיכום יש צורך בהתייחסות לנושאים נוספים. אלו לדוגמא מספר תחומי יסוד המלווים תארים מתקדמים בלימודי משפטים בארץ ובעולם:

א. תחומי משפט עיקריים – כל עבודה חייבת לצאת מתוך תחומי המשפט העיקריים ולהתמקם בתוך השדה. ההבחנה בישראל היא בין משפט ציבורי, משפט פלילי, משפט אזרחי ומשפט בינלאומי. במידה ומבקשים לכתובת עבודת תואר שני או דוקטורט, יש צורך בהתייחסות לתחומי משפט באירופה, בארצות הברית ובאסיה. הבחנה בין תחומי משפט לפי גבולות גיאוגרפיים משפרת את העבודה ומעלה את הסיכוי לקבל ציון גבוה.

ב. ענפי משפט משניים – הטעות הנפוצה ביותר של סטודנטים היא לכתוב עבודה אקדמית במשפטים רק לפי התחומים העיקריים. עבודה כזו תהיה דלה במקורות והיא צפויה לקבל ציון ממוצע בלבד. לחילופין, עבודה מקצועית ואיכותית תכלול התייחסות לענפי משפט משניים כגון דיני חוזים, דיני הנזיקין, דיני עבודה, דיני משפחה, דיני הירושה ועוד. כל אחד מענפי המשפט המשניים טומן בחובו שורה ארוכה של סעיפים רלוונטיים עליהם יש לבסס את שאלת המחקר וממצאי העבודה האקדמית.

ג. משפט פרוצדוראלי ודיני הראיות – בתארים מתקדמים במשפטים מצופה מהסטודנט להתייחס למשפט הפרוצדוראלי ולדיני הראיות. כאן הדגש הוא על דיון אזרחי מול דיון פלילי, כמו גם על מערכת הכללים הקובעת אילו סוגים עדים נפסלים או מאושרים על ידי בית המשפט. בנוסף, באותה הזדמנות כדאי להקדיש מקום בתוך עבודה אקדמית במשפטים להבדלים בין שיטות משפט.

האם עבודה אקדמית במשפטים כוללת את תורת המשפט?

לא כל עבודה אקדמית במשפטים כוללת התייחסות למונחי יסוד של תורת המשפט. יש לא מעט עבודות איכותיות וראויות להערכה בהן לא מופיעים מושגים כגון פוזיטיביזם משפטי, ריאליזם משפטי, פורמליזם משפטי או משפט הטבע. על אף שמדובר על מושגים המהווים חלק בלתי נפרד מלימודי משפטים בכל אוניברסיטה או מכללה, הסטודנט צריך לדעת מתי להשתמש בהם. במילים אחרות, הסוד לעבודה מוצלחת הוא לא רק לכתוב את המושגים הבסיסיים של תורת המשפט – אלא גם לעשות זאת במקום הנכון והמתאים.

לסיכום, התחומים בהם עוסקת עבודה אקדמית במשפטים מאפשרים את חקר הפרידגמה של החוק ודרכי אכיפתו. התחומים נבחרים בקפידה על ידי מוסדות אקדמיים ומיושמים בכיתה באמצעות עבודות ומטלות. סטודנט המעוניין לכתוב עבודה ברמה גבוהה צריך להשקיע בבחירת הנושא ולדעת כיצד לחבר אותו לתחומי הידע המרכזיים. עליו להשתמש במושגים המקובלים, להקפיד על כללי ציון המקורות ולהיצמד להנחיות המרצה.

יש לכם שאלות נוספות על כתיבת עבודות אקדמיות במשפטים? רוצים לכתוב עבודה מוצלחת ולא יודעים מאיפה להתחיל? השאירו פרטים באתר ותנו לנו לעזור לכם: בואו לתאם פגישת היכרות ולא תתחרטו.

כתיבת תגובה