עבודות סמינריוניות

קיימים מספר סוגים של עבודות סמינריוניות, עבודת מחקר כמותית, עבודת מחקר איכותנית, עבודת מחקר עיונית. עבודות סמינריוניות הן מבין המטלות הקשות ביותר מטעם האקדמיה וכתוצאה מכך סטודנטים רבים נכנסים ללחץ רב, עובדים פחות, יוצאים פחות וחוששים מקבלת הציון הסופי. יש השפעה גדולה לעבודות סמינריוניות על הציון הסופי שלכם ועבור רבים מהסטודנטים זה שלב מאוד קריטי. ככל שהציון יהיה גבוה יותר כך גם תקבלו יותר אפשרויות למציאת מקום עבודה בסוף הלימודים. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על עבודות סמינריוניות ואיך לצלוח אותן.

מהם הסוגים השונים של עבודות סמינריוניות?

  • עבודת מחקר כמותית – ישנם שני סוגים של עבודת מחקר כמותית. בעיקרות שתי השיטות מתבססות על מחקר של איסוף נתונים כמותיים אך זהו השוני בין שני הסוגים: האחד הוא מחקר ניסוי והשני הוא מחקר מתאמי. מחקר ניסוי מבוסס על שוני הנוצר עקב שינוי תנאים על ידי החוקר, מחקר מתאמי הוא מחקר שמטרתו לבחון תופעות שונות כפי שהן ללא התערבות. עבודת מחקר כמותית מתבססת על סקרים, שאלונים מובנים ואוכלוסיית מחקר. בסופו של דבר, מטרת העבודה היא למצוא קשר בין המשתנים, להציג עובדות או להפריך השערות שונות במחקר. 
  • עבודת מחקר איכותנית – מחקר איכותני מתמקד יותר בתהליך ולא דווקא בנושא עצמו. המטרה של עבודות מסוג זה היא לפתח מודעות, הכרה במושגים הרלוונטים, תיאוריות, מודלים, נקודות דמיון ושוני וכל אלו מתבססים על המחקר שלכם. השיטה הזאת היא יותר פתוחה ולרוב תהיה ארוכה יותר, היא כוללת ראיונות, תצפית, תעודות, תצלומים, הקלטות ועוד. לכן, עבודת המחקר שנדרשת כאן היא גדולה מאוד.
  • עבודת מחקר עיונית – עבודת מחקר עיונית היא במטרה להעשיר את הידע סביב שאלת המחקר באמצעות מקורות ספרותיים, להגיע למסקנות חדשות או סותרות מסקנות קיימות, להרחיב את הידע בתחום ועוד. עבודת מחקר עיונית מחייבת את הכותב בסקירת הספרות, כל עבודת הסמינריון חייבת להיות כתובה בסדר לוגי ועניינית, מעבר בין הפסקאות חייב להיות מוצדק ובעל קישור, אין לעבור מהנושא המרכזי אלא אם כן יש הצדקה לכך. 

הסוגים הנפוצים ביותר בקרב עבודות סמינריונית הם עבודות מחקר כמותיות ואיכותניות. בכל אחד מהסוגים עלינו לערוך מחקר מקיף סביב הנושא כדי לבסס את העמדה שלנו במהלך הכתיבה. גם בזמן המחקר יש לתת פרשנות רחבה לממצאים, הסקת מסקנות, הוכחה של חוקיות מסוימת ועוד. בכל אחד מסוגי העבודות נדרשת הקדשה של זמן רב סביב התהליך, מה שגורם לסטודנטים רבים לחשוש ולעבוד בפזיזות.

סיוע בכתיבת העבודות

עבודות אלו מהוות מרכיב חשוב מהציון הסופי ולכן מובן למה הלחץ קיים סביב המטלה הזאת. הדבר הראשון שאתם רוצים לעשות כדי להפחית את הלחץ הוא התאמה של סוג העבודה בהתאם לנושא – שאלת המחקר. זכרו תמיד ששאלת המחקר היא הבסיס שלכם ואין לסטות ממנה. כדי להפחית את העומס שיש עליכם תוכלו לקבל ליווי בכתיבת עבודות אקדמיות מקצועי. תהליך זה הוא תהליך מוכר בקרב הסטודנטים ואין שום בעיה ליישם אותו מבחינת חוקי האתיקה של מוסדות אקדמיים. 

סיוע בכתיבת עבודות סמינריוניות יכול לבוא לידי ביטוי בכל שלב בו תבחרו במהלך העבודה. המלצה שלנו, כדי לייעל את התהליך מומלץ כבר בתחילת הדרך לגשת לסיוע בכתיבה. הסיבה לכך היא שהשלבים הראשונים בכתיבת העבודה הם הקריטיים ביותר. ברגע בו אתם בוחרים את הנושא ומתחילים לחקור אותו, לחפש מקורות מידע, מאמרים, תכנים, סרטונים, הקלטות ועוד אתם עלולים למצוא את עצמכם מבזבזים זמן רב. דבר ראשון, כאשר אתם מקבלים סיוע בעבודות סמינריוניות הצוות יוכל למצוא עבורכם את כל הנקודות הרלוונטיות לתחילת העבודה. דבר שני, יש להתמקד על בחירת הנושא לפני שקופצים לשלב הכתיבה ואסיפת נתונים. 

בחירת הנושא מהווה חלק קריטי בתהליך, יש נושאים שאין עליהם הרבה מידע שזה יכול להוות בעיה ומלבד לכך, ככל שאתם לא מתחברים לנושא ככה העבודה שלכם בסופו של דבר תראה. חשוב לבחור בנושא שיש לכם זיקה כלשהי כלפיו כדי שלא תתייאשו מהר מכתיבת העבודה. באמצעות צוות מקצועי ובעל ניסיון תוכלו לכתוב עבודה סמינריונית בשיתוף פעולה מלא. במקום להיכנס לפאניקה ולאבד את העשתונות סביב העבודה כל מה שאתם צריכים הוא ליווי מקצועי. 

עבודות סמינריוניות
עבודות סמינריוניות

כתיבת תגובה